↑ Powrót do Rada Osiedla

Place zabaw, skatepark, ścieżki rowerowe

Place zabaw, skatepark, ścieżki rowerowe i nasz kapitał – mieszkańcy

Z ciekawością czytam to, co piszą lub mówią nasi mieszkańcy (i nie tylko) o wyjątkowości Strzeszyna. Podnoszona jest ona nie tylko ze względu na położenie (zachodni klin zieleni, jedyny zachowany prawie w całości), czy walory krajobrazowe. Mieszkańcy ją doceniają na tyle, że niewielu się stąd wyprowadza. Właściciele szeregowców kupują działki i budują domy wolno-stojące na Osiedlu Parkowym (Literackim), właściciele mieszkań przeprowadzają się do szeregowców, do mieszkań zaś napływają nowi mieszkańcy. Często zjawiają się u nas starzy znajomi, sąsiedzi, którzy zmienili na Strzeszynie tylko ulicę.

Wyjątkowość Strzeszyna to jego mieszkańcy: aktywni społecznie, o wysokiej świadomości, zrzeszający się w stowarzyszenia, budujący drogi na Osiedlu, przyłącza, w celu osiągnięcia poprawy jakości życia.

Nowym mieszkańcom warto zwrócić uwagę, że pierwsze place zabaw, kosze do koszykówki i wiele innych – powstały dzięki inicjatywie mieszkańców – pionierów na Osiedlu, z pieniędzy własnych, spółdzielni mieszkaniowych, czy wspólnot.

To dzięki aktywności mieszkańców, ich inicjatywie i pomocy, zrewitalizowano w ostatnich latach plac zabaw przy ul. Horacego-Owidiusza, a teraz rewitalizowany będzie plac zabaw przy ul. Jeziorańskiej.

Wyjątkowość Strzeszyna to dzieci. W czasach, kiedy młodzi ludzie najczęściej decydują się na 1-2 dzieci, na Strzeszynie mama z trójką lub czwórką dzieci – to częsty widok. W prognozie demograficznego rozwoju Poznania (mapka1) nasz obszar jest zaznaczony najciemniejszym kolorem. Oznacza to, że liczba ludności będzie tu rosła najszybciej w mieście. Jak podają autorzy prognozy: „Przewiduje się w niej silne zróżnicowanie w rozwoju demograficznych małych jednostek przestrzennych. Mimo, iż w większości z nich nastąpić ma ubytek liczby ludności – największy w jednostkach: Os. Piastowskie (o 32%), Marcelin – Popiełuszki (o 30%), Winogrady Płd. (o 30%), to w przypadku 10 jednostek nastąpić ma wzrost zaludnienia, przy czym w niektórych (Radojewo, Strzeszyn, Głuszyna) ponad dwukrotny.” (źródło: Prognoza demograficzna Poznania do 2030 roku, opracowana przez Centrum Statystyki Regionalnej Akademii Ekonomicznej w Poznaniu pod kierunkiem J. Paradysza.).

Szkoda, że opracowana prognoza nie służy jako podstawa do podejmowanych decyzji. Bo skoro tu, na Strzeszynie, będzie najwyższa dynamika wzrostu liczby mieszkańców, to właśnie tu powinno się inwestować w infrastrukturę dla dzieci. To tu należy tworzyć przedszkola , szkoły, budować place zabaw, boiska, tworzyć bezpieczną przestrzeń, inwestować w ścieżki rowerowe, zmieniać jakość życia mieszkańców. Od tego bowiem, jak zainwestujemy w dzieci, zależała będzie przyszłość nas wszystkich. Bo dzieci nie są kosztem, dzieci są naszą inwestycją, i ostatecznie kapitałem, twórczo i na zrównoważonych zasadach kształtującym środowisko, w którym żyjemy.

Dlatego nadal przedmiotem naszej uwagi jest budowa nowego przedszkola na Osiedlu. Szkoła, bowiem jest już wypełniona, choć dzieci jeszcze nie chodzą na drugą zmianę, przedszkole zaś miało się mieścić w szkole tylko tymczasowo.

Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z wszystkich niedogodności, które przy okazji powstania szkoły dotykają mieszkańców, między innymi zwiększonego ruchu, czy zakazu parkowania w ul. Wergiliusza. Czynimy starania, aby te niedogodności były jak najmniejsze. Na wiele z nich nie mieliśmy wpływu, wprowadzono je z dnia na dzień, mimo że problemy ruchu i komunikacji wokół szkoły podnosiliśmy już półtora roku temu. Robiliśmy to jeszcze przed jej otwarciem, po to, aby zminimalizować, sąsiadującym mieszkańcom, uciążliwości związane z funkcjonowaniem szkoły.

Pojawiały się sygnały od mieszkańców o dużym zainteresowaniu ze strony dzieci i młodzieży możliwością korzystania z boiska szkolnego, a jest ono zamknięte. Otrzymaliśmy wyjaśnienie w tej sprawie ze szkoły. Jeżeli boisko nie jest wynajęte w danym momencie, to jest dostępne nieodpłatnie dla mieszkańców. Klucz można pobrać u woźnego, okazując legitymację, bądź dowód tożsamości. Odpłatności wymaga jedynie, dla grup zorganizowanych, włączenie świateł po zmroku. O wszelkich zmianach w tej dziedzinie będziemy informować.

Najmłodsze dzieci, uczęszczające do przedszkola funkcjonującego w budynku szkoły, będą mogły korzystać z odrębnego, aktualnie budowanego placu zabaw. W najbliższym czasie zostanie również zrewitalizowany plac zabaw przy ulicy Jeziorańskiej. Planujemy zorganizowanie małego festynu inauguracyjnego w drugiej połowie października. O szczegółach mieszkańcy zostaną powiadomieni. Zaznaczamy, że ten plac zabaw ma charakter integracyjny, wraz z funkcją edukacyjną, związaną z gospodarowaniem odpadami. Urządzenia będą wysokiej jakości, a maskotkami placu będą ????? No właśnie, aby się dowiedzieć, warto wziąć udział w uroczystym otwarciu, które planuje się na koniec października.

Chętnych do dofinansowania inwestycji zachęcamy – można jeszcze wpłacać darowizny na konto Stowarzyszenia Strzeszyn dla Dzieci nr : 21 1090 1346 0000 0001 1440 0850, z dopiskiem: plac zabaw-Jeziorańska. (przykładowe urządzenia na plac załączeniu).

Niedawno przypatrywałam się grupie dzieci na rowerkach, na rolkach i na wrotkach, z rodzicami. Korzystały one z miasteczka drogowego przy Horacego-Owidiusza, biorąc udział w konkursach, pokonując z zacięciem kolejne zakola. Miły i budujący widok, prawda? Czasami jednak można zobaczyć mniej sympatyczne obrazki: kilkuletni chłopcy rzucający kamykami z górki na dzieci korzystające z miasteczka ruchu drogowego, czy młodzieńca usiłującego koniecznie naśladować Tarzana na drzewie. Bywa, że brakuje reakcji ze strony dorosłych, a przecież komuś może stać się krzywda. Kochani, reagujmy, tłumaczmy dzieciom, co jest niewłaściwe w ich zachowaniu. Wszystko, co powstało na naszym Strzeszynie, jest NASZYM WSPÓLNYM DOBREM, które musimy szanować i bardzo o nie dbać.

Słoneczne dni sprzyjają spacerom oraz rekreacji wysiłkowej na powietrzu. Wiele osób korzysta z boiska do piłki siatkowej Cieszy widok grającej młodzieży. Także stół do ping-ponga był wykorzystywany przez młodzież w okresie całego weekendu. Martwi nas jednak, że po każdym weekendzie pozostaje, na tych pięknych, z takim wielkim trudem zagospodarowanych terenach, miejscach rekreacji i zabawy, mnóstwo potłuczonego szkła, butelek, papierów. Nie zachwyca też, że to, co ma służyć wypoczynkowi, służy innym w porze nocnej, służy zakłócaniu spokoju mieszkańców, a Straż Miejską lub Policję zmuszeni jesteśmy prosić o interwencję. Apelujemy do młodych osób korzystających z tego miejsca wieczorem i w nocy:

-wrzućcie śmieci do kosza, nie rozbijajcie butelek, bo skutki takich działań mogą być tragiczne. Pozwólcie sąsiadom odpoczywać a my pozwolimy Wam korzystać z tych miejsc.

Wiemy, że na Osiedlu jest spora grupa młodzieży jeżdżącej na deskorolkach, nie mającej swojego miejsca na uprawianie tego sportu. Z myślą o nich przygotowaliśmy wniosek konkursowy na skatepark w ramach grantów finansowanych ze środków Miasta (rysunek- skatepark). Rozstrzygnięcie konkursu w najbliższych dniach, więc trzymajcie kciuki. Jesteśmy świadomi, że zapotrzebowanie ze strony Rad Osiedli jest dużo wyższe, niż kwoty, jakie Miasto przeznaczyło na dofinansowania projektów.

 

Z myślą o dzieciach i młodzieży przymierzamy się do projektu ścieżki rowerowej od ulic Krajeneckiej, przez Wańkowicza i wzdłuż Hezjoda. Spora grupa dzieci dojeżdża do szkoły rowerem. Warto dodać, że projekt ścieżki rowerowej wzdłuż Biskupińskiej, sfinansowany ze środków pozyskanych ze wspólnego grantu kilku rad osiedli, w tym naszej, został opracowany już kilka lat temu. Znajduje się w on w ZDM-ie. Jej realizację utrudniają jednak, według uzyskanych informacji, sprawy własności gruntów.

Cieszymy się, że od tego roku szkolnego rozpoczęła swoje funkcjonowanie nowa szkoła, że działa strona internetowa szkoły podstawowej, a stronę gimnazjum zaktualizowano. Mamy nadzieję, że szkoła spełni oczekiwania mieszkańców i ich dzieci, a nasza współpraca z kadrą zaowocuje efektami wymiernymi dla każdej ze stron. Kółka zainteresowań, współpraca z uniwersytetem, wysoki poziom kształcenia, bieżąca współpraca z rodzicami i ich przedstawicielami w Radzie Rodziców – te oczekiwania są do spełnienia. Wymagają jednak czasu, wypracowania procedur, zdefiniowania problemów i ich rozwiązania. Ze swojej strony oferujemy każdą pomoc. Wszystkie sygnały, które do nas trafiają na bieżąco przekazujemy dyrekcji szkoły. Pierwszym zadaniem, które jak sądzimy jest do pilnego rozwiązania, jest zbyt mała stołówka. Dzieciom i młodzieży życzymy owocnej nauki w nowej szkole, zawarcia trwałych przyjaźni, pełnego rozwoju osobowości. Dyrekcji i Nauczycielom życzymy satysfakcji oraz wspaniałych wyników w pracy pedagogicznej i wychowawczej.

Dla przypomnienia – dyżury członków Rady Osiedla odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca, godz.18.00. Od października członkowie Rady Osiedla pełnią swoje dyżury w jednym z pomieszczeń w szkole – wejście od placu zabaw i boiska szkolnego, po schodach w dół.

Bieżące informacje, numery telefonów alarmowych znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej www.rostrzeszyn.pl , kontakt mail:biuro@rostrzeszyn.pl

Małgorzata Ćwiertnia

Przewodnicząca Zarządu Osiedla Strzeszyn

Dodaj komentarz