↑ Powrót do Rada Osiedla

Lato

Informacje z Rady Osiedla Strzeszyn

W marcu odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Osiedla Strzeszyn, poświęcona w całości ochronie Jeziora Strzeszyńskiego.Wśród obecnych na spotkaniu byli m.in. Przedstawiciele gminy Suchy Las, dzierżawca Strzeszynka, radni osiedlowi (pełna lista wraz z protokołem na naszej stronie internetowej: www.rostrzeszyn.pl).

Mamy nadzieję, że wspólne działanie co najmniej zahamuje zanieczyszczanie Jeziora Strzeszyńskiego.

Aktualnie na Rowie Złotnickim, którym z terenów Suchego Lasu dopływa woda do jeziora, zamontowano sześć kaskad powodujących, że woda wolniej spływa do Strzeszynka i jest bardziej natleniona.

Z pisma, które Rada Osiedla otrzymała z Wydziału Ochrony Środowiska (również zamieszczonego na naszej stronie WWW) wynika, iż podjęto szereg działań, w tym:

- przeprowadzono przegląd pozwolenia wodnoprawnego (wydanego przez Prezydenta Miasta Poznania dla Gminy Suchy Las) na wprowadzanie do ziemi rowu melioracyjnego, odprowadzającego ścieki opadowe i roztopowe do Rowu Złotnickiego,

- wykonano kaskady, o których wspomniałam wyżej,

-podpisano umowę z prof. Stanisławem Podsiadłowskim w sprawie podjęcia działań

zmierzających do ograniczenia aktywności fosforu poprzez wprowadzanie do wód preparatu SINOBENT, pierwsze dawkowanie preparatu miało miejsce na Jeziorze

Strzeszyńskim już 20 kwietnia,

-zobowiązano administratorów pól uprawnych do nienawożenia upraw w pasie co najmniej 100 m od brzegu cieku a pola będą orane w poprzek spadków terenu, celem spowolnienia spływu powierzchniowego.

Kwiecień upłynął nam pod hasłem sprzątania osiedla.

Do Dni Ziemi na osiedlu włączyła się również szkoła – uczniowie wraz z opiekunami sprzątali nasze osiedle już w piątek. Terenem ich działania był pas wzdłuż ulicy Hezjoda.

Ile „dobra” znaleźli uczniowie, można obejrzeć w galerii szkoły (http://www.sp1.poznan.pl/galeria). Były tam butelki, worki, nawet opony i części karoserii.

Mieszkańcy, w tym członkowie Rady Osiedla sprzątali w sobotę.

Chciałabym podziękować tym mieszkańcom, którzy włączyli się do akcji, zwłaszcza młodemu sąsiadowi z Eurypidesa, który z dwoma Paniami zmagał się ze śmieciami wzdłuż betonowych płyt do betoniarni – zapakowano tam ok.30 worków! To dopiero wierzchołek góry lodowej – dalej od płyt z pewnością śmieci jest jeszcze mnóstwo.

Rodziny z małymi dziećmi dostały „przydział” na placu Horacego-Owidiusza, aby dzieci nie męczyły się dotarciem na dalsze miejsce „pracy”.

Na podziw zasługuje również zacięcie 10-letniego chłopca, który uczestniczył w pracach od początku do końca, dodatkowo zawsze spieszył z pomocą innym.

Mimo kiepskiej pogody –wysprzątaliśmy również część terenu wzdłuż torów a także teren między ulicami Wergiliusza/Eurypidesa/ Ajschylosa i część terenu osiedla Literackiego.

Ponadto podstawiliśmy kontenery w kilku częściach osiedla, do których można było wrzucić niepotrzebne rzeczy. Ilość śmieci przerosła nasze oczekiwania. Praktycznie

w każdym miejscu, kontener napełniany był kilkukrotnie.

Sprawna akcja firmy EKO-ZEN, wywożącej śmieci pozwoliła nam uporządkować teren jeszcze w sobotę.

Dziękujemy!!

Tylko na Puszkina byliśmy zmuszeni zostawić kontener do poniedziałku.

Nie zabrakło również scen z czarnego humoru: mieszkaniec, który nie mógł uczestniczyć w samym sprzątaniu zdeklarował się do przewiezienia worków z odległych miejsc na miejsce zbiórki. I tu czekała go niespodzianka

- jedna z mieszkanek, która go zauważyła postanowiła błyskawicznie zadziałać, niczym agent 007, z blokadą samochodu, dokumentacją zdjęciową i telefonem do straży

włącznie.

Tak to już jest -najczęściej obrywają niewinni. W maju mieszkańcy tłumnie już zaczęli korzystać z ładnej pogody, wsiadać na rowery.

Zaorana w kwietniu ścieżka rowerowa do Strzeszynka na szczęście w maju została odtworzona. Choć stan nawierzchni jeszcze nie jest jeszcze idealny , jednak wspólną, wytężoną pracą, oponami kół rowerowych i podeszwami butów powoli wszyscy doprowadzamy ścieżkę do stanu z przed kilku tygodni!


(o ścieżce rowerowej czytaj również na naszej stronie www.rostrzeszyn.pl)

Urzędnicy miejscy podpisali z właścicielem nieruchomości porozumienie. Nie udałoby się to, gdyby nie współdziałanie wszystkich zaangażowanych w sprawę poznaniaków, którzy także ogromną solidarnością i wzajemną pomocą na zaoranej drodze mniej lub bardziej wspierali duchowo, zaangażowaniu radnych , zrozumieniu i odpowiedzialnym działaniom władz miasta, fantastycznej postawie mediów. Ale przede wszystkim dzięki leśnikom – dyrektor Broński działał nieszablonowo, odważnie i z ogromnym wyczuciem sytuacji.

I my mieliśmy w tym swój skromny udział, teraz pozostaje nam monitorowanie dalszego biegu spraw, a przykład ścieżki rowerowej pokazuje, jak wiele można wspólnie zdziałać.

Po raz pierwszy w tym roku przymierzamy się do Dni Strzeszyna, jeszcze nie takich jak Dni Łazarza czy Dni Jeżyc, ale w przyszłości – kto wie…

Zaczynamy 15 czerwca (piątek) konkursem bezpieczeństwa ruchu drogowego, organizowanym przez szkołę .
W sobotę 16 czerwca w godzinach wieczornych bardzo, bardzo ciekawa propozycja koncertowa w szkole, zaś 17 czerwca (w niedzielę) – tradycyjnie, oczywiście Strzeszyn Dla Dzieci i Festyn Rodzinny.

Mamy też propozycję dla wszystkich prowadzących zajęcia w szkole (joga, gimnastyka itp.) – prosimy o kontakt ( biuro@rostrzeszyn.pl lub telefonicznie 601 092 982).

.

Wybierającym się na urlop poza Poznań, życzę, aby był udany a powrót z niego szczęśliwy, pozostającym w mieście – odrobiny wilgoci, aby dało się przetrwać.

Małgorzata Ćwiertnia

Przewodnicząca Zarządu Osiedla

Dodaj komentarz