↑ Powrót do Rada Osiedla

Zdrowie

Szanowni Mieszkańcy, Sąsiedzi.

To już kolejny numer  Info:Strzeszyn, dzięki któremu możemy komunikować się z Państwem.

Tym razem tematem jest ZDROWIE. A nasze zdrowie zależy od bardzo wielu czynników. Jednym z nich jest środowisko, w jakim żyjemy, nasze bezpośrednie otoczenie, nasz ogród, balkon, skwer, ulica, plac. Jak istotny jest dla nas ten mały lub większy zielony „kawałek”, niekoniecznie nasz własny , świadczy fakt , iż co roku KONKURS „Zielony Poznań” cieszy się niesłabnącym powodzeniem. W 2011 roku, w XVIII edycji konkursu do rywalizacji zgłoszono 5313 obiektów, w tym 581 ogrodów przydomowych i 434 balkony. Spośród 92 obiektów zakwalifikowanych do II etapu Miejska Komisja Konkursowa wyłoniła 12 laureatów, w 4 kategoriach. Nasi mieszkańcy zdobyli II nagrodę w kategorii ogrody przydomowe. Uroczystości wręczenia nagród laureatom przez Prezydenta Miasta Poznania odbyły się 10.XI.2011 roku na Sali Białej Urzędu Miasta przy Placu Kolegiackim.

 

Nasi Mieszkańcy, jak zwykle nas nie zawiedli. Z dużą satysfakcją i radością przekazujemy Państwu miłą informację, że nasi mieszkańcy- Państwo Hanna i Stanisław Kurlit, zostali docenieni w konkursie „Zielony Poznań” przez naszą ,osiedlową komisję i również przez komisję miejską i zdobyli dla nas II nagrodę w kategorii ogrody przydomowe. Wszystkie obiekty zgłoszone przez naszych mieszkańców do konkursu zasługiwały na bardzo wysoką ocenę co ilustrują zamieszczone fotografie.

 

Z dużą satysfakcją informujemy Państwa, że mieszkańcy naszego osiedla uzyskali liczne wyróżnienia i nagrody I, II oraz III stopnia w poprzednich edycjach konkursu „Zielony Poznań”. Należeli do nich p. Arleta Matuszewska, p. Kinga Spichalska, p. Barbara Popławska (nagroda III stopnia), pp. Budzyńscy (nagroda II stopnia) i p. Paweł Krzyżański (nagroda I stopnia).

 

          W imieniu Osiedlowej Komisji, z jej Przewodniczącą, pani Małgorzatą Boniecką na czele, bardzo serdecznie zachęcamy mieszkańców naszego osiedla do udziału w kolejnych edycjach konkursu w następujących kategoriach: ogrody przydomowe; zieleńce – kwietniki; balkony, tarasy, loggie, okna; działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych i pasy zieleni.
Zgłoszenia do Konkursu z reguły przyjmowane są w czerwcu, a informację można zawsze uzyskać na naszej stronie internetowej lub Wydziale Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Urzędu Miasta (ul. Libelta 16/20)

 

Ogród Państwa Hanny i Stanisława Kurlit

Niestety nasze otoczenie często traci na swoim uroku. Ostatnio coraz częściej otrzymujemy sygnały od mieszkańców, skarżących się na…psy, a raczej to, co po nich zostaje.

Jeżeli często dopuszczamy jeszcze załatwianie się psów na terenach raczej nie służących ludziom do rekreacji, to wyprowadzanie ich w tym celu na miasteczko ruchu drogowego, place zabaw lub ich bezpośrednią bliskość, często tez po prostu na ulic, staje się już uciążliwe dla pozostałych, mówiąc delikatnie. A jeżeli już musimy, bo różne sytuacje się zdarzają, to, choćby dla siebie samych, sprzątnijmy po naszym przyjacielu.

Do końca 2010 roku strażnicy miejscy rozdawali, w ramach zachowań proekologicznych, woreczki na psie odchody. Od 2011 roku w woreczki takie trzeba się zaopatrywać samodzielnie. Zebrane do woreczków nieczystości należy wyrzucić do ulicznego kosza na drobne odpady, który jest wyłożony workiem foliowym. Dotyczy to zarówno pasa drogowego, obsługiwanego przez ZDM, przystanków komunikacji miejskiej, parków a także terenów administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe.(źródło: Kejtrowy elementarz, Miasto Poznań, str. 29). W tym samym źródle dalej czytamy :” piaskownice dla dzieci (..) mogą stanowić poważne zagrożenie epidemiologiczne. Do chorób odzwierzęcych należy m.in. toksoplazmoza i toksokaroza. Tą drugą wywołują postacie larwalne glist: psiej i kociej, które wydalane są do środowiska zewnętrznego wraz z odchodami. W optymalnych warunkach w ciągu 2-3 tygodni jaja stają się inwazyjne, a zarażają się najczęściej dzieci, bawiąc się ze zwierzętami lub przebywając w środowisku skażonym jajami.”

Sprzątając, więc po swoim psie, nie tylko zadbamy o swoje otoczenie, ale i nie narażamy innych na poważne problemy zdrowotne.

          Jak we wszystkim i tu należy zachować umiar. Nie każdy pies przebywający w pobliżu, załatwi tam potrzebę i nie każdy jego właściciel to wróg.
Chodzi o to, aby nam wszystkim żyło się przyjemnie, miło i ekologicznie, a więc zdrowo.

Właściciele psów z reguły mają lepszą kondycję zdrowotną , bo po prostu…chodzą na spacery. Sama znam przypadek osoby poważnie chorej na astmę, której lekarz zalecił….kupienie psa. Osoba ta w ciągu ośmiu lat, chodząc codziennie dwa razy na godzinne spacery z psem, może nie pozbyła się astmy, ale jej uciążliwości się znacznie zmniejszyły.

Mamy wokół siebie wiele terenów rekreacyjnych, po których warto spacerować, chociażby Strzeszynek czy Rusałkę. Jeżeli jednak komuś trudno się zmobilizować samemu, polecam skorzystanie z instruktora. W nowej szkole mamy wiele możliwości, nie tylko karate, ale również jogę czy fitness. Zachęcam zwłaszcza do ćwiczeń w ramach godzin Rady Osiedla (koszt Sali pokrywa Rada, płacimy tylko za instruktora): we wtorki i czwartki –gimnastyka z przemiłymi rehabilitantkami, godz.19.20 grupa I oraz 20.30 grupa II, zaś wtorek i piątek FITNESS dla SENIORA, godz.18.00.

Gdyby zaś energia nas rozpierała-zawsze możemy pograbić liście u siebie w ogródku lub w pasie drogowym. Liście zbieramy do specjalnych worków otrzymanych z ZDM-u, który następnie je zabierze z wyznaczonych miejsc.

A skoro już była mowa o seniorze, to serdecznie przepraszam za zwłokę w organizacji obiecanego spotkania dla seniorów, odbędzie się ono na pewno w nadchodzącym miesiącu.

Z pozostałych spraw Rady Osiedla: dyżury członków Rady w pierwszy czwartek miesiąca, godz.18.00 w pomieszczeniu Rady Osiedla, w szkole. W czasie dyżurów możecie Państwo również do nas zatelefonować, na udostępniony nam przez szkołę telefon tj. (61)22 22 924, nie trzeba, więc przychodzić osobiście.

 

Z OKAZJI NADCHODZĄCYCH ŚWIAT BOŻEGO NARODZENIA, życzymy Naszym Mieszkańcom , Ich Rodzinom oraz Gościom , aby te dni były wypełnione miłością, ciepłem, serdecznością i wzajemnym zrozumieniem, a nadchodzący NOWY 2012 ROK przyniósł wiele dobrego.

Niech spełnia się Państwa dobre plany i najskrytsze marzenia.
Niech to będzie dobry i pomyślny rok,

 

W imieniu swoim oraz Koleżanek i Kolegów z Rady Osiedla Strzeszyn

Małgorzata Ćwiertnia
Przewodnicząca Zarządu

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz