↑ Powrót do Artykuły

Energia ze zbóż

Odżywianie Twojego dziecka – energia ze zbóż czy z cukru?

W naszej okolicy dzieciaczki się rodzą i rosną nam jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”. Coraz częściej jednak spotykamy się z ich problemami zdrowotnymi. Czy na wszelakie problemy zdrowotne możemy znaleźć pomoc w zmianie odżywiania?

TAK. O tym mówił już Hipokrates.

„Twoje pożywienie powinno być lekarstwem,
a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem.”

Hipokrates

 Wygoda i szybkość życia pozwoliła nam zapomnieć o pewnych zasadach i wspaniałych produktach natury. Żyjemy, żywiąc się głównie pszenicą, krowim mlekiem i jego przetworami oraz wędlinami pochodzącymi przede wszystkim z mięsa wieprzowego. Zupy gotujemy na kurczaku, który nie wiadomo jak był żywiony i hodowany, a warzywa i owoce często pochodzą z dalekich krajów i przeszły wiele by do nas przyjechać.

 CO OPRÓCZ PSZENICY I CHLEBA MIESZANEGO

Pragnę zwrócić Państwa uwagę na różnorodność pożywienia. Przypomnieć o tym, że wśród zbóż, które możemy podawać swoim dzieciom dla ich zdrowia, by również wzmacniać swoje zdrowie, znaleźć się powinny w każdym tygodniu: kasza jaglana – „królowa kasz”, owies, wszelakie odmiany kaszy jęczmiennej, od czasu do czasu orkisz, gryka. Warto próbować niezwykle zdrowych, wysokobiałkowych i korzystnie wpływających na organizm, amarantusa czy quinoi. To wszystko oczywiście w wersji jak najbardziej naturalnej, czyli nierafinowanej.

Pełnoziarniste zboża są podstawowym pożywieniem będącym źródłem energii dla człowieka. Jednak by organizm dobrze z nich skorzystał, szczególnie organizm dziecka, muszą być one bardzo dobrze przygotowane, poddane obróbce termicznej, by stały się lżej strawne a w efekcie dobrze przyswajalne.

 DOBRA ENERGIA Z DOBRYCH SŁODYCZY

W diecie dziecka nie ma miejsca na niepełnowartościowe, „śmieciowe” produkty, nadmierną ilość słodyczy i przypadkowy dobór pożywienia. Proces wzrastania dziecka wymaga m.in. odpowiedniej dawki energii czerpanej z węglowodanów.

Energia, którą pragniemy naszym dzieciom przekazywać poprzez słodkie i słodzone przekąski, z punktu widzenia kaloryczności i wpływu sacharozy na organizm, daje w efekcie dobre rezultaty. Dziecko się cieszy, rozpiera je energia.

A czy nie zauważyliśmy, że czasem nadmierna energia przeradza się w tak często obserwowaną nadpobudliwość?

Sacharoza, która jest w 99,9% składnikiem cukru, jest niezwykle szkodliwa. Przede wszystkim osłabia żołądek, działa szokowo na organizm, podnosząc poziom cukru zbyt intensywnie, obniżając funkcjonowanie trzustki. Przyczynia się do niedoborów minerałowych, ponieważ powoduje zaburzenia wchłaniania biopierwiastków. Przyczynia się do -powstawania grzybic i rozwoju pasożytów. Czy to nie za dużo danych nt. jego szkodliwości by dalej pozwalać na osłabianie nim zdrowia naszych dzieci?

A przecież cukier zawarty jest w wielu wspaniałościach dla naszych dzieci i nadmiernie je uzależnia. Zawalczmy z tym.

Zachęcam zatem do poznawania tajników „zdrowych słodyczy i słodzików”. Niewiele trzeba. Zainwestujmy w swoje zdrowie zapobiegając. Do tego chyba nikogo nie trzeba przekonywać.

mgr inż. Dorota Łapa

Dietetyk, specjalista żywienia człowieka, absolwentka poznańskiej Akademii Rolniczej oraz absolwentka 3 letniego kursu Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Krakowie, uczestniczka kursu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Katowicach. W codziennej pracy edukacyjnej oraz indywidualnej pracy z pacjentami łączy nowoczesną wiedzę o prawidłowym odżywianiu z zasadami dietetyki medycyny chińskiej tzw. gotowaniem wg 5 przemian, uwzględniając również szerokie stosowanie ziół leczniczych w codziennym gotowaniu dla zdrowia. Prywatnie, przede wszystkim żona i matka czwórki dzieci.

www.orkiszowepola.pl

Dodaj komentarz