↑ Powrót do Artykuły

Coś dla ciebie ulepię

Coś dla ciebie ulepię.

Mała dziewczynka nieśmiało zagląda przez otwarte drzwi, zaraz przychodzi druga odważniejsza, rozgląda się i od razu pyta; „co będziemy robić?”
Po chwili na sali jest już komplet Maluchów, wszystkie wystrojone w fartuszki czekają… Dobieramy się do góry gliny z wielką pasją. Dzieciaki najpierw ostrożnie, za chwilę z pełnym zaangażowaniem poznają możliwości tego materiału, dotykają, duszą, wałkują, urywają, skubią i sklejają. Glina to materiał bardzo plastyczny, jednak praca w niej wymaga trochę siły fizycznej.

I zaczyna się….. wielka przygoda, ogromne emocje

Dzieci lepiąc wyrażają siebie. To świetna kreatywna zabawa!

Technikę i tajniki warsztatu trzeba im sprzedać jakby przy okazji, mimochodem, bo specjalnie nie ma na to czasu. Zazwyczaj wystarczy małe ukierunkowanie w temacie i powstają często niesamowite historie, przedmioty, postaci.

Nawet, jeśli efektem pracy jest jedna figurka, to ile ona w międzyczasie przeżywa zanim nabierze ostatecznego kształtu….

Proces tworzenia jest zdecydowanie ważniejszy niż jego efekt.

Dzieci podchodzą do lepienia z dużym zapałem, są spontaniczne i pełne koncepcji towarzyszą temu duże emocje.

Poprzez to, co stworzą ukazują swoje myśli uczucia, pragnienia

Podczas pracy oprócz nabywania sprawności manualnej i ruchowej, rozwijają niesamowicie swoją wyobraźnię i odczuwanie przestrzeni oraz myślenie abstrakcyjne.

Ważny jest proces, radość wspólnej pracy, wzajemne relacje w grupie. To zajęcia również terapeutyczne i relaksacyjne. Praca z gliną uczy wytrwałości, koncentracji, uspokaja, uświadamia Dziecku poczucie własnej wartości.

Zajęcia mają się ku końcowi, Malcy niechętnie idą umyć rączki.

Na stole wystawa zwierzaków, przedziwnych, wesołych, mniej lub bardziej dopracowanych, ale wszystkie ze swoistym charakterem,
Stworzone, wyduszone, wygładzone……..ukochane.
Przychodzą Rodzice i często witani są okrzykiem” zobacz, co zrobiłem(am)! – To dla Ciebie!

Katarzyna Jakuszewska
Pracownia Artystyczna Pluszarnia

http://www.pluszarnia.neostrada.pl/

Dodaj komentarz