↑ Powrót do Artykuły

Dobre widzenie

CZEGO JAŚ NIĘ NIE NAUCZY….CZYLI

ZADBAJ O DOBRE WIDZENIE SWOJEGO DZIECKA.

Podstawowym powodem dla którego powinniśmy obserwować nasze dzieci pod kątem jakichkolwiek nieprawidłowości związanych z widzeniem jest zasada „im wcześniej tym lepiej”.

Wzrok jest zmysłem, który podlega rozwojowi oraz poddaje się rehabilitacji. Jeśli odpowiednio wcześnie zauważymy niepokojące sygnały istnieje duża możliwość, że ewentualne nieprawidłowości uda się ograniczyć lub nawet całkowicie wyeliminować.

Z drugiej strony jeśli we wczesnym dzieciństwie nie zadbamy o prawidłowy rozwój widzenia dziecka możemy ograniczyć ogólną jakość jego życia. Niekorygowana wada układu wzrokowego często jest przyczyną braku koncentracji, zmęczenia oraz obniżenia ogólnego samopoczucia dziecka. Może być przyczyną niechęci do wielu zajęć wykonywanych w bliży jak malowanie, czytanie i prowadzić do gorszych wyników w nauce.

Należy pamiętać, że układ wzrokowy dziecka jest bardzo plastyczny, a młody organizm potrafi „oszukać” mózg kompensując braki w widzeniu. Mimo iż maluch nie zgłasza, że źle widzi, długotrwałe „oszukiwanie” prowadzi do zmęczenia, bólów głowy, a co najważniejsze uniemożliwia właściwy rozwój układu wzrokowego.

Najczęstsze symptomy, które mogą być niepokojące to pocieranie oczu, mrużenie oczu, przechylanie głowy podczas patrzenia na przedmioty, zasłanianie jednego oka, zezowanie. zaczerwienienie białek utrzymujące się przez kilka dni, ciągłe siadanie bliżej telewizora, niechęć do zabaw manualnych, zajęć plastycznych czy czytania.

Głównymi nieprawidłowościami układu wzrokowego dziecka są:

  •  Amblyopia (niedowidzenie, leniwe oko) objawia się pogorszeniem ostrości wzroku w jednym lub obu oczach pomimo optymalnej korekcji. Jest skutkiem nie włączenia oka w proces widzenia. Przyczyną może być wrodzona czy niekorygowana wada refrakcji lub zez. Amblyopia prowadzi do pogorszenia widzenia stereoskopowego, problemów z oceną odległości. Niewykryta utrwala się i staje się nieuleczalna. Szansa poprawy widzenia w niedowidzeniu u dzieci istnieje tylko do około 6-7 roku życia tj. do czasu zakończenia dojrzewania układu wzrokowego. Korygowanie polega na zasłanianiu lepszego oka, wymuszając włączenie oka niedowidzącego do procesu widzenia.
  • Zez polega na nierównoległym ustawieniu oczu. Najczęściej oko ucieka do nosa (zez zbieżny), lub do skroni (zez rozbieżny). Objawy są takie same jak przy niedowidzeniu z towarzyszącym im „uciekaniem” oka lub skręcaniem głowy. Leczenie polega na zasłanianiu jednego oka lub noszeniu okularów (bardzo ważna w chorobie zezowej jest odpowiednia korekcja krótkowzroczności lub nadwzroczności). Czasami wykonuje się zabieg chirurgiczny korygujący pracę mięśni gałki ocznej.
  •  Wady refrakcji. Ich przyczyną najczęściej jest budowa anatomiczna oka lub zbyt duża/mała krzywizna rogówki. Krótkowzroczność stwierdza się u około 4% dzieci. Dalekowzroczność występuje u około 20% dzieci. Astygmatyzm jest kolejną wadą wzroku, polegającą na tym, że zniekształcona rogówka rozprasza promienie światła w różny sposób w płaszczyznach do siebie prostopadłych. Astygmatyzm może towarzyszyć krótko lub dalekowzroczności. Wszystkie wady refrakcyjne mogą być korygowane okularami korekcyjnymi, coraz częściej już w wieku szkolnym stosowane są soczewki kontaktowe.

 

Pamiętajmy jak ważne jest dbanie o wzrok naszych dzieci. Nawet jeśli nie zaobserwujemy symptomów opisanych powyżej należy regularnie badać ich wzrok, pierwsza wizyta może być przeprowadzona już u 5-6 latka.. O ile to możliwe ograniczajmy czas który spędzają przed telewizorem czy komputerem, zapewniając jak najwięcej zabawy na świeżym powietrzu.

 

Anna Rucińska

http://www.optyk-rucinska.pl/

Dodaj komentarz